Przydatne informacje, kalendarz młodej pary, przygotowanie do wesela.
12-10 miesięcy wcześniej
* Podjąć decyzję o charakterze ślubnej ceremonii – ślub cywilny czy wyznaniowy, kameralny czy wystawny.
* Ustalić datę ślubu, zarezerwować miejsce zaślubin – warto dowiedzieć się także, jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji ślubu i poznać terminy nauk przedmałżeńskich.
* Przygotować listę gości weselnych.
* Wspólne omówić scenariusz uroczystości i opracować orientacyjny budżet.
10- 8 miesięcy wcześniej
* Wybrać świadków.
* Pomyśleć o podróży poślubnej – jeżeli ją planujecie to jest odpowiedni czas, aby wybrać miejsce, a być może także je zarezerwować, jeśli wyjazd wypada w sezonie (może trzeba zrobić też szczepienia, złożyć wnioski o wizę, a także porozmawiać w pracy o urlopie w tym czasie).
* Zamówić fotografa i ustalić z nim skąd chcecie mieć pamiątkowe zdjęcia, może nie tylko z ceremonii i wesela, ale również fotografie plenerowe.
* Zamówić kamerzystę i ustalić wersję filmu
8-6 miesięcy wcześniej
* Wybrać suknię dla panny młodej, (jeśli suknię trzeba zamówić z katalogu oczekiwanie na nią trwa ok. trzech miesięcy).
* Zdecydować o menu przyjęcia weselnego, wybrać się na kolację, aby móc ocenić i spróbować potraw.
* Zapoznać się z propozycjami i ustalić listy prezentów
6 miesięcy wcześniej
* Wybrać obrączki – może chcecie wygrawerować na nich imię przyszłego małżonka i datę ślubu?
* Zastanowić się, czy urządzać wieczór panieński i kawalerski – gdzie i kogo zaprosić, co zaproponować gościom, aby stały się atrakcyjne i niezapomniane.
* Zaplanować transport dla młodej pary i gości. Jeśli chcecie wynająć stare, zabytkowe auto lub limuzynę, zarezerwujcie ją pół roku wcześniej.
4 miesiące wcześniej
* Wybrać ubranie dla pana młodego.
* Dobrać dodatki dla panny młodej – buty, bieliznę, pończochy, rękawiczki.
* Złożyć podanie o urlop w pracy.
* Zastanowić się jakie noclegi zaproponować przyjezdnym gościom (może trzeba je już zarezerwować).
* Przygotować wszystkie dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa
3 miesiące wcześniej
* Zastanowić się nad dekoracją miejsca zaślubin, sali weselnej i samochodu.
* Wybrać i zamówić zaproszenia, a może potrzebne będą też wizytówki na stół weselny, dekoracyjne menu, a także efektowne podziękowania za udział w uroczystościach i prezenty.
2 miesiące wcześniej
* Wysłać zaproszenia, aby goście mogli się odpowiednio przygotować i zarezerwować czas.
* Poinformować gości weselnych o przygotowanych listach prezentów.
* Zaplanować przebieg uroczystości ślubnej i wesela – ustalić menu i tort weselny, omówić z wodzirejem lub osobą, która będzie czuwała nad przebiegiem zabawy, repertuar muzyczny. Zarezerwować wizytę u kosmetyczki, a może także w solarium.
1 miesiąc wcześniej
* Wykonać próbny makijaż i fryzurę i ewentualnie zarezerwować termin u fryzjera.
* Umówić się na przymiarkę ślubnej sukni.
* Zamówić ślubną wiązankę wraz z kwiatem do butonierki dla pana młodego – może warto udekorować także kwiatami kościół, samochód i salę weselną.
2 tygodnie wcześniej
* Zweryfikować listę gości weselnych na podstawie otrzymanych potwierdzeń i przekazać ją organizatorowi wesela oraz rozplanować jak posadzić zaproszonych gości.
* Przymierzyć ślubne stroje wraz z dodatkami.
Tydzień wcześniej
* Śledzić prognozy pogody – może trzeba się zabezpieczyć przed jej zmianą.
* Zastanowić się, czy chcecie coś uzupełnić w planie organizacyjnym ceremonii zaślubin lub wesela.
Po ślubie
* Oddać ślubne stroje do pralni.
* Listownie lub ewentualnie telefonicznie podziękować gościom za udział w ceremonii ślubnej, weselu i, oczywiście, za prezenty.
* Pozbierać wszystkie telegramy, listy, zdjęcia i inne pamiątki, aby zrobić z nich później album.
* Poinformować o zmianie nazwiska w miejscu pracy, bank, itp. (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lepiej zmienić po powrocie z podróży poślubnej).
Zwyczaje weselne
W całej historii zawierania związków małżeńskich, istnieją setki zwyczajów dotyczących samej formy obrzędu jak i zachowania się przybyłych na ślub gości. W zależności od regionu kraju, istnieją różne formy obrzędów po ceremonii zaślubin. Północ czy południe, miasto czy też wieś – wszędzie odnajdziemy naprawdę ogromną liczbę różnych tradycji, które każdy z nas przeżywa, lub też interpretuje na swój sposób.
Możemy przyjąć, iż podstawowe zasady obyczajów weselnych są jednakowe, co do ich głównych treści. Pomińmy, więc szereg drobnych szczegółów i przyjrzyjmy się jak wygląda standardowa kolejność weselnych obyczajów.
Błogosławieństwo
Według starego zwyczaju przed wyjazdem do kościoła w domu panny młodej zbierała się cała rodzina oraz zaproszeni goście. Najstarsi członkowie obu rodzin udzielali narzeczonym błogosławieństwa i dopiero wtedy wszyscy ruszali do kościoła. Dziś wygląda to nieco inaczej. Do domu narzeczonej przybywa pan młody ze swoimi rodzicami a także świadkowie. W takim składzie orszak ślubny udaje się do kościoła. W niektórych regionach Polski drogę do kościoła parze młodej mogą urozmaicać tzw. „bramy”. Znajomi narzeczonych blokują drogę. Orszak może udać się dalej, kiedy pan młody wykupi się wódką. Takie blokady mogą pojawiać się wielokrotnie. Młodzi przybywają pod kościół. Do kościoła pierwszy wchodzi pan młody prowadzony przez matkę oraz świadkowie i oczekuje na wejście panny młodej. Narzeczoną do kościoła wprowadza ojciec i oddaje w ręce pana młodego. Dziś coraz częściej spotyka się, że młodzi wchodzą razem (koniecznie kobieta po prawej stronie swego mężczyzny!) a za nimi świadkowie.
Młoda para opuszcza kościół
Po przysiędze małżeńskiej i zakończeniu mszy świętej młoda para opuszcza kościół. Następuje powitanie jej przez przybyłych gości. Małżonkowie przyjmują życzenia. Najpierw życzenia powinni sobie złożyć nowożeńcy, później świadkowie, rodzice, dziadkowie, krewni i przyjaciele. W praktyce nie zawsze jednak wszystko bywa tak „uporządkowane”. Mile widziany jest deszcz z ryżu czy też drobnych monet – oczywiście wszystko w umiarze. Zwyczaj ten ma symbolizować dobrobyt dla małżonków. Zbieranie drobnych monet jest pierwszym „zadaniem” w małżeństwie. Kto z małżonków zbierze więcej monet będzie rządził w domu.
Młoda para udaje się na przyjęcie weselne
Odjazd spod kościoła powinien mieć także swój porządek. Najpierw odjeżdżają rodzice nowożeńców, potem młodzi i goście weselni. Koniecznie pamiętajmy, aby zadbać o to, by każdy z gości miał zapewniony transport na przyjęcie weselne (najlepiej wybrać osobę, która pokieruje rozmieszczeniem gości w poszczególnych samochodach). Nowożeńcy nie mogą śpieszyć się zbytnio na salę weselną, aby nie zjawić się tam przed przybyciem gości. Unikniemy w ten sposób dość krępujących i niezręcznych sytuacji, kiedy to młodej parze pozostaje oczekiwać na przybycie weselników.
Młoda para wstępuje na salę
Po przybyciu na salę w rytmie Marsza Mendelsona – pan młody przenosi swoją świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi. Tutaj powitani zostają przez rodziców, którzy przyjmują ich według staropolskiego obyczaju – częstując chlebem oraz solą.
Następnym etapem jest wzniesienie toastu (złożonego najczęściej z szampana) przez przybyłych gości. Para młoda dostaje trunek w powiązanych wstążką kieliszkach, po których opróżnieniu rzuca szkło za siebie. Nie trzeba chyba dodawać, że kieliszki powinny się stłuc…
W międzyczasie rodzice panny młodej rozsadzają gości przy stole. Dziś często ta czynność załatwiana jest poprzez wizytówki (winietki), na których wypisuje się imię i nazwisko. Unikniemy w ten sposób chaosu i utworzenia się „grupek”, które będą bawiły się wyłącznie we własnym gronie. Przy zasiadaniu przy stole obowiązuje kilka zasad. Pośrodku stołu honorowe, udekorowane miejsca zajmuje oczywiście para młoda. Obok pary młodej zasiadają świadkowie oraz rodzice. W centralnej części stołu zasiadają seniorzy obu rodzin i rodzeństwo nowożeńców. Nierzadko porządek przy stole może wyglądać nieco inaczej.
Posiłek i bal
Najczęściej kolejnym etapem przyjęcia weselnego jest podanie gościom ciepłego posiłku, po zjedzeniu, którego nadchodzi pora na rozpoczęcie zabawy. Pierwszy taniec wykonuje tradycyjnie młoda para – zazwyczaj do ustalonego wcześniej utworu muzycznego. Dopiero teraz do zabawy dołączają się rodzice i później goście.
Na tym etapie zabawy dominuje całkowita różnorodność. Posiłki przeplatają się z tańcami, te zaś z organizowanymi przez lidera orkiestry konkursami. Bardzo często w konkursach
zdobyć można atrakcyjne i co najważniejsze – śmieszne i wesołe – nagrody, których fundatorem jest oczywiście para młoda.
Oczepiny
Zwyczajowo odbywają się o północy. Panny łapią rzucany przez panią młodą welon, a kawalerowie rzucany przez pana młodego krawat lub musznik. Od tej chwili najważniejsze dwie osoby tego wieczoru przemianowane zostają na „starą parę młodą”, a na parkiet wkracza „nowa para młoda” utworzona przez obecną właścicielkę welonu, oraz właściciela musznika.
Tort i dobra zabawa
Tuż po oczepinach na salę wjeżdża tort weselny. Dzieli go młoda para, w pierwszej kolejności częstując nim siebie, a następnie rodziców i zgromadzonych gości.
Miłym akcentem weselnego przyjęcia jest podziękowanie dla rodziców zorganizowane przez parę młodą. Nowożeńcy i ich rodzice wychodzą na środek sali tanecznej, przygrywa im zazwyczaj utwór wybrany przez młodych na tę okazję i dziękują swym rodzicom za wychowanie i pomoc.
Dalsza część zabawy również pozostaje zróżnicowana. Poczęstunki, konkursy, tańce i zabawy – wszystko to trwa do momentu ustalonego odgórnie przez parę młodą lub do czasu, kiedy ostatni gość nie opuści parkietu. Zazwyczaj w porannych godzinach muzyka grana przez orkiestrę jest stonowana i spokojna.
Po zakończeniu zabawy para młoda jak i goście udają się do domów na zasłużony odpoczynek, aby następnego dnia równie dobrze bawić się na poprawinach.
Ślubne formalności
Pierwszą wizytę w urzędzie stanu cywilnego – dowolnym, niezależnie od miejsca zameldowania narzeczonych – najlepiej zaplanować, co najmniej pół roku przed uroczystością . Dzięki temu można zarezerwować odpowiadający narzeczonym termin.
Ślub cywilny
Na kolejną wizytę do USC należy udać się na miesiąc i jeden dzień przed ślubem. Należy wtedy dostarczyć odpowiednie dokumenty. Podczas uroczystości niezbędna będzie obecność dwóch pełnoletnich świadków, którzy powinni mieć przy sobie dowody osobiste i mówić po polsku (w przeciwnym wypadku konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego).
Dokumenty – ślub cywilny:
o oryginały skróconych odpisów aktów urodzenia
o dowody osobiste
o pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa
o oświadczenie o tym, jakie nazwiska będą nosić po ślubie małżonkowie oraz ich dzieci.
Po raz drugi na ślubnym kobiercu
Rozwodnicy, oprócz wymienionych dokumentów, muszą dodatkowo przedstawić skrócony odpis aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencją wyroku. Wdowcy zaś skrócony odpis aktu zgonu małżonka.
Ślub z obcokrajowcem
Obcokrajowiec powinien dostarczyć do USC odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego, paszport, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, które zostało wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne. Zamiast tego można również przedstawić postanowienie sądu rejonowego, zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia i zdolności prawnej.
Ślub przez pełnomocnika
Wyjątkowa procedura jest też stosowana w przypadku ślubu przez pełnomocnika. Może on zostać zawarty, gdy jeden z przyszłych małżonków jest na przykład zbyt ciężko chory, by stawić się w urzędzie lub przebywa za granicą. Zezwolenie wydaje na to sąd, a pełnomocnictwo do zawarcia ślubu jest sporządzane notarialnie.
Ślub za granicą
Polacy wstępujący w związek małżeński, np. w Las Vegas będą musieli zabrać z kraju zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego (uwaga! – jest to dokument terminowy, który traci swoją ważność po trzech miesiącach od daty wystawienia). Po ślubie za granicą, należy wpisać treść aktu ślubu do ksiąg stanu cywilnego w kraju, w którym macie zameldowanie. W tym celu zagraniczny akt małżeństwa należy przetłumaczyć na język polski (tłumaczenia musi dokonać tłumacz przysięgły w kraju lub za granicą). Po dokonaniu wpisu wystawiane są odpisy skrócone aktu małżeństwa w języku polskim, wymagane, np. do zmiany dowodu osobistego, paszportu itp.
Ile kosztuje ślub i wesele
Ustalenie budżetu weselnego jest sprawą podstawową, bowiem od tego zależy, jakie decyzje będziecie mogli podjąć w dalszych przygotowaniach. Zazwyczaj rodzina panny młodej pokrywała koszty całej ceremonii ślubnej i wesela a pan młody pokrywał koszty obrączek, fotografa i miesiąca miodowego.
Dziś często odbiega się od tego schematu. To „młodzi” wraz z rodzicami decydują, kto jaką sumę może przeznaczyć na zorganizowanie tego uroczystego dnia. Niekiedy rodzice młodej pary koszty dzielą po prostu po połowie. Cały budżet weselny musicie podzielić na różne cele. Niektóre wydatki pochłoną znaczną jego część (wesele, suknia), inne dużo mniejszą (bukiet, zaproszenia).
Poniżej przedstawiamy przybliżony podział budżetu wesela:
• Wesele – 49%
• Strój panny młodej – 13%
• Strój pana młodego – 9%
• Fotograf, Film Wideo – 9%
• Muzyka – 8%
• Obrączki – 4%
• Samochód – 4%
• Kwiaty – 2%
• Zaproszenia – 2%
Pamiętajcie, że są to ceny przybliżone. Mogą się one różnić w zależności od tego, w jakiej miejscowości mieszkacie. Jeśli na zorganizowanie tego dnia nie możecie przeznaczyć dużej kwoty, z pewnością uda Wam się zorganizować wspaniałe przyjęcie za mniejszą sumę, wystarczy nieco pomysłu, chęci i dobrego nastroju.